Umělá inteligence je vizionářským snem i oblíbeným námětem hororových filmů. Současná realita je mnohem prozaičtější a méně bombastická, přesto umožňuje řadu užitečných uživatelských aplikací. Zjednodušuje uživatelům práci, dokáže pomáhat se složitými výpočty a hledat řešení netriviálních matematických úloh. Umělé neuronové sítě dokážou tvořit umění, psát proslovy, rozpoznávat obličeje nebo řídit auta. Umělá inteligence nedokáže člověka nahradit, ale je mocným nástrojem pro analýzu velkých objemů dat, dokáže také eliminovat některé manuální činnosti, u kterých lidským uživatelům hrozí, že udělají chybu. Například experti z VIP Trust vyvinuli aplikaci Hintbot. Zakladatel společnosti Ladislav Balon ohledně umělé inteligence prohlásil: „Aplikace Hintobot se sama dokáže učit a pomáhá se zobrazením a analýzou dat o profitabilitě společností. Firmy sbírají čím dál více dat o svém fungování, která se stává nemožným analyzovat manuálně. Podobná řešení jsou budoucností zpracování dat.“

V čem se mi může umělá inteligence hodit

Práce s některými aplikacemi může být poměrně obtížná, nepřehledná nebo zdlouhavá. Některé informace je nutné vyplňovat opakovaně, proto se zvyšuje nebezpečí překlepu. Ideální aplikace je taková, která dokáže napovědět, co bude uživatel pravděpodobně chtít vyplnit a dokáže navrhnout i řešení problémů, které pro svoji komplexitu lidská analýza nedokáže uchopit.

Proč umělou inteligenci používat

Aplikace s umělou inteligencí se dokáží učit, tedy vycházet z minulých dat a na základě jejich znalosti dělat závěry do budoucnosti. Díky tomu umí poradit, protože dokáží identifikovat pravděpodobné řešení. Tím zjednodušují práci a snižují její časovou náročnost. Proto se společnosti jako je VIP Trust aplikacemi s využitím umělé inteligence zabývají a hledají nová a nová uplatnění do praktického života firem.

Z čeho umělá inteligence vychází

Umělá inteligence staví na konstrukci a užití modelů lidské činnosti. Tato činnost je řízena strukturami lidského mozku. Od svého počátku, tedy od poloviny 20. století se vědecké zkoumání umělé inteligence ubírá dvěma směry.

  • Modelování vnějších projevů lidské činnosti, kterou považujeme za inteligentní
  • Modelování struktur, které vedou k lidskému rozhodování, tedy v současné době neuronových sítí

Dokáží neuronové sítě napodobit lidský mozek?

Jedním z příkladů použití umělé inteligence jsou neuronové sítě. Dnešní neuronové sítě jsou v zásadě rozhodovací stromy, které spoléhají na matematickou logiku, která se snaží napodobit mechanismy probíhající v neuronových sítích lidských mozků. Vycházejí z principu vrstev umělých neuronů, tedy uzlů, které jsou používané k řešení složitých úloh.

Data jsou vkládána do vstupních neuronů a na základě jednoduchých matematických operací, které probíhají v každém dalším uzlu, se přesouvá informace do dalších a dalších vrstev a řešení se postupně upravuje. Tímto způsobem se neuronové sítě mohou naučit vzorce chování v datech, které odpovídají hledanému řešení a optimalizovat svoji cestu k takovému řešení. Tento proces by se dal volně připodobnit k ladění kytary. Čím více dat neuronová síť dostane k učení, tím lépe se jí následně daří naladit svoje neurony a hledat požadované vzorce.

Přestože praktické využití umělých neuronových sítí nabralo na vyšší popularitě teprve nedávno, první mapa lidské neuronové sítě vznikla již v roce 1943. Vědci McCulloch a Pitts věřili, že každý z neuronů v mozku funguje jako binární přepínač a kombinace těchto logických nastavení následně řídí logické rozhodování. Tím připodobnili lidský mozek k jednoduchému počítači a otevřeli cestu ke zkoumání možností jeho napodobování.

Právě umělé neuronové sítě se staly postupem, který je v současných aplikacích umělé inteligence používány nejčastěji, ať se jedná o rozpoznávání obličejů, psaní proslovů, řízení auta nebo porážení lidských soupeřů v komplexních hrách typu Go, u kterých se dříve věřilo, že je počítač nedokáže zvládnout.

Pokud vás zajímají další aplikace moderních technologií do praktického použití ve firmách, můžete si přečíst náš článek o Internetu věcí. Pokud se do aplikací moderních technologií nechcete pouštět sami, můžete si přečíst jak funguje nákup pracovníků skrze Body shopping.



Vyhledat server

: Vyhledat server

Nepřehlédněte

21.2 2017 Zdravím vás, som nový správca databáze. Databáza CS:1.6 optimalizovaná servery, ktoré nespĺňajú podmienky boli vymazané.

Nejčastější chyby kterých se dopouštíte při přidávání herních serverů do databáze nonsteam.cz