Vyznejte se v účincích kratomu: Doporučení nejen pro začátečníky

Bezpečný přírodní stimulant nebo nebezpečná látka? Pojďme se podívat více do hloubky na účinky kratomu, psychoaktivní látky, jejíž popularita v posledních letech roste.

Určitě jste o něm už slyšeli – a kdo ne, teď o něm slyší teď. Kratom v posledních letech je hojně diskutovaným tématem, vyzdvihují se jeho pozitivní účinky stejně jako možná rizika. Kde je pravda a jak si v tom všem najít zdravý balanc? Pojďme se na kratom podívat ze všech stran.

Co je to kratom?

Hojně skloňované slovo kratom je thajským označením pro sušené listy tropického stromu Mitragyna speciosa, který pochází z jihovýchodní Asie a je vzdáleným příbuzným kávovníku. Právě listy exotického stromu obsahují chemickou látku mitragynin, která může mít na lidský organismus podobné účinky, jako třeba stimulanty či opioidy. Kratom se používá po staletí v tradiční východní medicíně, kdy pomáhá se zvýšením bdělosti a energií a také nahrazuje opiáty.

Kromě toho, že se používá pro navození větší energie a výkonnosti, ale může pomáhat i se zvládáním abstinenčních příznaků drogových závislostí nebo proti bolesti v krku, horečce, kašli depresi či úzkostem. 

Kratomů existuje několik druhů, narazit tak můžete na odrůdu Maeng da, Indo kratom, nebo pak lze kratom dělit dle barev na zelený, bílý, červený, žlutý a hnědý. Jednotlivé druhy se mohou lišit v intenzitě i celkových účincích na lidský organismus.

Účinky kratomu a složení 

Hlavní látky, které kratom obsahuje, jsou mitragynin a 7-hydroxy-mitragynin. Působí na receptory v mozku, což vysvětluje analgetické účinky kratomu, zároveň mohou vyvolat pocit euforie, radosti, ale i závislosti. 

Účinky se odvíjí také od způsobu užívání a zejména jeho množství. Zatímco v menších dávkách působí spíše stimulačně, ve větším množství působí proti bolesti a má až sedativní účinky. 

Je kratom v Česku legální? 

Situace se může změnit, nicméně v současnosti (k roku 2024) je kratom legální látkou, která není zahrnuta na seznamu kontrolovaných nebo zakázaných látek. Distribuce a prodej je tak regulován pouze v rámci obecných a zdravotních pravidel, jako je tomu u celé řady jiných produktů. Kratom se však nesmí prodávat mladistvým pod 18 let a zároveň je nelegální pod jeho účinky řídit. 

To, že je kratom v Česku legální, ale neznamená, že s ním můžete bezpečně cestovat do sousedních zemí. Zatímco v Německu či Rakousku je povolený, v Polsku je regulovaný a na Slovensku je dokonce zakázaný a zařazený do seznamu omamných a psychotropních látek.

Jak se kratom užívá? 

Nejčastěji narazíte na kapsle či prášek, které obsahují drcené nebo i celé listy Mitragyny speciosy. Prášek z kratomu lze snadno přidávat do jídla nebo pití. Tradičním způsobem se listy žvýkají, mohou se také připravit jako čaj či extrakt.

Mezi obecné doporučení patří, že chcete-li od kratomu stimulační účinky, měli byste jej konzumovat v množství zhruba 0,06 gramu na 1 kg vaší hmotnosti. Pokud se chcete zbavit bolesti, navyšte množství na 0,1 gramu na 1 kg vaší hmotnosti.

Důležité: Přestože někteří na kratom nedají dopustit, a chválí si jej jako přírodní alternativu k opioidům či kofeinu, je důležité mít na paměti i rizika spojená s dlouhodobým užíváním, jako je závislost či nežádoucí vedlejší účinky (nechutenství, nespavost, výrazný úbytek hmotnosti, bolest svalů, zácpa apod.) 

Pro začátečníky je tedy klíčové se včas a důkladně informovat o možných rizicích a začít užívat kratom bezpečně. Začínejte vždy s nižšími dávkami a sledujte, jak na ně reagujete. 



Vyhledat server

: Vyhledat server

Nepřehlédněte

21.2 2017 Zdravím vás, som nový správca databáze. Databáza CS:1.6 optimalizovaná servery, ktoré nespĺňajú podmienky boli vymazané.

Nejčastější chyby kterých se dopouštíte při přidávání herních serverů do databáze nonsteam.cz